Skip to content

Thermal Properties

Materials Science · FE Reference Handbook section

Materials Science
3 formulas
10 exam-style examples
~51 min
All Materials Science lectures

Handbook notes for this section

Definitions and conditions exactly as the handbook states them.

  • The thermal expansion coefficient is the ratio of engineering strain to the change in temperature.
  • Specific heat (also called heat capacity) is the amount of heat required to raise the temperature of something or an amount of
  • At constant pressure the amount of heat (Q) required to increase the temperature of something by ∆T is Cp∆T, where Cp is the
  • At constant volume the amount of heat (Q) required to increase the temperature of something by ∆T is Cv∆T, where Cv is the
  • An object can have a heat capacity that would be expressed as energy/degree.
  • The heat capacity of a material can be reported as energy/degree per unit mass or per unit volume.

Core formulas for this FE topic

Definitions, applicability, units, assumptions and worked examples for each relation.

Worked exam-style examples

The four ways this section is written on the real exam — thoughts first, then equations, then substitution.

Example 1
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties

A 1.0 ft thick concrete wall of area 390 ft² has k = 1.7 Btu/(hr·ft·°F) and a 65°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 1.7 Btu/hr·ft·°F

  • A=390ft2A = 390 ft^{2}
  • ΔT = 65°F

  • t=1.0ftt = 1.0 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=1.7(390)(65)/1.0q = 1.7(390)(65)/1.0
  3. Evaluate

    q=43,095Btu/hrq = 43,095 Btu/hr
Answer:

q ≈ 43,095 Btu/hr

Why the other options are there

  • 43,095 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 110.5 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 2
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (2)

A 1.1 ft thick concrete wall of area 188 ft² has k = 0.8 Btu/(hr·ft·°F) and a 47°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 0.8 Btu/hr·ft·°F

  • A=188ft2A = 188 ft^{2}
  • ΔT = 47°F

  • t=1.1ftt = 1.1 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=0.8(188)(47)/1.1q = 0.8(188)(47)/1.1
  3. Evaluate

    q=6,426Btu/hrq = 6,426 Btu/hr
Answer:

q ≈ 6,426 Btu/hr

Why the other options are there

  • 7,776 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 37.6 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 3
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (3)

A 0.9 ft thick concrete wall of area 183 ft² has k = 1.6 Btu/(hr·ft·°F) and a 82°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 1.6 Btu/hr·ft·°F

  • A=183ft2A = 183 ft^{2}
  • ΔT = 82°F

  • t=0.9ftt = 0.9 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=1.6(183)(82)/0.9q = 1.6(183)(82)/0.9
  3. Evaluate

    q=26,677Btu/hrq = 26,677 Btu/hr
Answer:

q ≈ 26,677 Btu/hr

Why the other options are there

  • 21,609 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 131.2 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 4
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (4)

A 0.7 ft thick concrete wall of area 199 ft² has k = 1.8 Btu/(hr·ft·°F) and a 60°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 1.8 Btu/hr·ft·°F

  • A=199ft2A = 199 ft^{2}
  • ΔT = 60°F

  • t=0.7ftt = 0.7 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=1.8(199)(60)/0.7q = 1.8(199)(60)/0.7
  3. Evaluate

    q=30,703Btu/hrq = 30,703 Btu/hr
Answer:

q ≈ 30,703 Btu/hr

Why the other options are there

  • 15,044 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 108.0 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 5
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (5)

A 1.2 ft thick concrete wall of area 297 ft² has k = 1.2 Btu/(hr·ft·°F) and a 47°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 1.2 Btu/hr·ft·°F

  • A=297ft2A = 297 ft^{2}
  • ΔT = 47°F

  • t=1.2ftt = 1.2 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=1.2(297)(47)/1.2q = 1.2(297)(47)/1.2
  3. Evaluate

    q=13,959Btu/hrq = 13,959 Btu/hr
Answer:

q ≈ 13,959 Btu/hr

Why the other options are there

  • 20,101 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 56.4 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 6
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (6)

A 1.3 ft thick concrete wall of area 218 ft² has k = 1.0 Btu/(hr·ft·°F) and a 21°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 1.0 Btu/hr·ft·°F

  • A=218ft2A = 218 ft^{2}
  • ΔT = 21°F

  • t=1.3ftt = 1.3 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=1.0(218)(21)/1.3q = 1.0(218)(21)/1.3
  3. Evaluate

    q=3,522Btu/hrq = 3,522 Btu/hr
Answer:

q ≈ 3,522 Btu/hr

Why the other options are there

  • 5,951 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 21.0 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 7
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (7)

A 0.8 ft thick concrete wall of area 230 ft² has k = 0.8 Btu/(hr·ft·°F) and a 47°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 0.8 Btu/hr·ft·°F

  • A=230ft2A = 230 ft^{2}
  • ΔT = 47°F

  • t=0.8ftt = 0.8 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=0.8(230)(47)/0.8q = 0.8(230)(47)/0.8
  3. Evaluate

    q=10,810Btu/hrq = 10,810 Btu/hr
Answer:

q ≈ 10,810 Btu/hr

Why the other options are there

  • 6,918 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 37.6 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 8
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (8)

A 1.2 ft thick concrete wall of area 214 ft² has k = 0.7 Btu/(hr·ft·°F) and a 56°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 0.7 Btu/hr·ft·°F

  • A=214ft2A = 214 ft^{2}
  • ΔT = 56°F

  • t=1.2ftt = 1.2 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=0.7(214)(56)/1.2q = 0.7(214)(56)/1.2
  3. Evaluate

    q=6,991Btu/hrq = 6,991 Btu/hr
Answer:

q ≈ 6,991 Btu/hr

Why the other options are there

  • 10,067 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 39.2 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 9
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (9)

A 1.0 ft thick concrete wall of area 260 ft² has k = 2.2 Btu/(hr·ft·°F) and a 66°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 2.2 Btu/hr·ft·°F

  • A=260ft2A = 260 ft^{2}
  • ΔT = 66°F

  • t=1.0ftt = 1.0 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=2.2(260)(66)/1.0q = 2.2(260)(66)/1.0
  3. Evaluate

    q=37,752Btu/hrq = 37,752 Btu/hr
Answer:

q ≈ 37,752 Btu/hr

Why the other options are there

  • 37,752 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 145.2 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

Example 10
Steady heat flow through a wall — Thermal Properties (10)

A 1.1 ft thick concrete wall of area 191 ft² has k = 1.2 Btu/(hr·ft·°F) and a 82°F temperature difference. What is the heat flow rate?

Given

  • k = 1.2 Btu/hr·ft·°F

  • A=191ft2A = 191 ft^{2}
  • ΔT = 82°F

  • t=1.1ftt = 1.1 ft

Find

Heat flow q

Start with the thinking

  • Fourier's law for a plane wall is linear in ΔT.
  • Thickness divides, area multiplies.

Step-by-step solution

  1. Fourier — q = kAΔT/t

  2. Substituting

    q=1.2(191)(82)/1.1q = 1.2(191)(82)/1.1
  3. Evaluate

    q=17,086Btu/hrq = 17,086 Btu/hr
Answer:

q ≈ 17,086 Btu/hr

Why the other options are there

  • 20,674 Btu/hr (thickness multiplied)
  • 98.4 Btu/hr (area omitted)

Reference: FE Reference Handbook — Materials Science → Thermal Properties

© 2026 Dr. Steve Efe. Civil Engineering Capstone Studio. All rights reserved.