Skip to content

Power and Efficiency

Dynamics · FE Reference Handbook section

Dynamics
1 formulas
10 exam-style examples
~47 min
All Dynamics lectures

Core formulas for this FE topic

Definitions, applicability, units, assumptions and worked examples for each relation.

Worked exam-style examples

The four ways this section is written on the real exam — thoughts first, then equations, then substitution.

Example 1
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency

A 5079 lb vehicle travelling 70 ft/s must stop in 247 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=5079lbW = 5079 lb
  • v1=70ft/sv_{1} = 70 ft/s
  • d=247ftd = 247 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=5079/32.2=157.7slugsm = 5079/32.2 = 157.7 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(157.7)(70²) = 386,446 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=386,446/247=1,565lbF = 386,446/247 = 1,565 lb
Answer:

F ≈ 1,565 lb

Why the other options are there

  • 50,379 lb (weight used as mass)
  • 386,446 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 2
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (2)

A 3169 lb vehicle travelling 60 ft/s must stop in 245 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=3169lbW = 3169 lb
  • v1=60ft/sv_{1} = 60 ft/s
  • d=245ftd = 245 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=3169/32.2=98.42slugsm = 3169/32.2 = 98.42 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(98.42)(60²) = 177,149 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=177,149/245=723.1lbF = 177,149/245 = 723.1 lb
Answer:

F ≈ 723.1 lb

Why the other options are there

  • 23,282 lb (weight used as mass)
  • 177,149 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 3
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (3)

A 6283 lb vehicle travelling 48 ft/s must stop in 121 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=6283lbW = 6283 lb
  • v1=48ft/sv_{1} = 48 ft/s
  • d=121ftd = 121 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=6283/32.2=195.1slugsm = 6283/32.2 = 195.1 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(195.1)(48²) = 224,783 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=224,783/121=1,858lbF = 224,783/121 = 1,858 lb
Answer:

F ≈ 1,858 lb

Why the other options are there

  • 59,818 lb (weight used as mass)
  • 224,783 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 4
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (4)

A 3535 lb vehicle travelling 65 ft/s must stop in 214 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=3535lbW = 3535 lb
  • v1=65ft/sv_{1} = 65 ft/s
  • d=214ftd = 214 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=3535/32.2=109.8slugsm = 3535/32.2 = 109.8 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(109.8)(65²) = 231,916 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=231,916/214=1,084lbF = 231,916/214 = 1,084 lb
Answer:

F ≈ 1,084 lb

Why the other options are there

  • 34,896 lb (weight used as mass)
  • 231,916 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 5
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (5)

A 3564 lb vehicle travelling 53 ft/s must stop in 179 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=3564lbW = 3564 lb
  • v1=53ft/sv_{1} = 53 ft/s
  • d=179ftd = 179 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=3564/32.2=110.7slugsm = 3564/32.2 = 110.7 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(110.7)(53²) = 155,455 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=155,455/179=868.5lbF = 155,455/179 = 868.5 lb
Answer:

F ≈ 868.5 lb

Why the other options are there

  • 27,964 lb (weight used as mass)
  • 155,455 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 6
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (6)

A 2645 lb vehicle travelling 47 ft/s must stop in 177 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=2645lbW = 2645 lb
  • v1=47ft/sv_{1} = 47 ft/s
  • d=177ftd = 177 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=2645/32.2=82.14slugsm = 2645/32.2 = 82.14 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(82.14)(47²) = 90,727 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=90,727/177=512.6lbF = 90,727/177 = 512.6 lb
Answer:

F ≈ 512.6 lb

Why the other options are there

  • 16,505 lb (weight used as mass)
  • 90,727 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 7
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (7)

A 5576 lb vehicle travelling 45 ft/s must stop in 125 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=5576lbW = 5576 lb
  • v1=45ft/sv_{1} = 45 ft/s
  • d=125ftd = 125 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=5576/32.2=173.2slugsm = 5576/32.2 = 173.2 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(173.2)(45²) = 175,332 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=175,332/125=1,403lbF = 175,332/125 = 1,403 lb
Answer:

F ≈ 1,403 lb

Why the other options are there

  • 45,166 lb (weight used as mass)
  • 175,332 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 8
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (8)

A 3906 lb vehicle travelling 47 ft/s must stop in 205 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=3906lbW = 3906 lb
  • v1=47ft/sv_{1} = 47 ft/s
  • d=205ftd = 205 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=3906/32.2=121.3slugsm = 3906/32.2 = 121.3 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(121.3)(47²) = 133,981 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=133,981/205=653.6lbF = 133,981/205 = 653.6 lb
Answer:

F ≈ 653.6 lb

Why the other options are there

  • 21,045 lb (weight used as mass)
  • 133,981 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 9
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (9)

A 6985 lb vehicle travelling 34 ft/s must stop in 105 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=6985lbW = 6985 lb
  • v1=34ft/sv_{1} = 34 ft/s
  • d=105ftd = 105 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=6985/32.2=216.9slugsm = 6985/32.2 = 216.9 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(216.9)(34²) = 125,383 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=125,383/105=1,194lbF = 125,383/105 = 1,194 lb
Answer:

F ≈ 1,194 lb

Why the other options are there

  • 38,451 lb (weight used as mass)
  • 125,383 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

Example 10
Work–energy: force needed to stop a mass — Power and Efficiency (10)

A 4867 lb vehicle travelling 60 ft/s must stop in 210 ft. What constant resisting force is required?

Given

  • W=4867lbW = 4867 lb
  • v1=60ft/sv_{1} = 60 ft/s
  • d=210ftd = 210 ft

Find

Resisting force F

Start with the thinking

  • Work done by the resisting force equals the change in kinetic energy.
  • Mass, not weight, appears in kinetic energy.

Step-by-step solution

  1. Mass

    m=4867/32.2=151.1slugsm = 4867/32.2 = 151.1 slugs
  2. Kinetic energy

    KE=½mv2KE = ½mv^{2}
  3. Substituting — KE = 0.5(151.1)(60²) = 272,068 ft·lb

  4. Work–energy — F·d = KE

  5. Substituting

    F=272,068/210=1,296lbF = 272,068/210 = 1,296 lb
Answer:

F ≈ 1,296 lb

Why the other options are there

  • 41,717 lb (weight used as mass)
  • 272,068 lb (energy reported as force)

Reference: FE Reference Handbook — Dynamics → Power and Efficiency

© 2026 Dr. Steve Efe. Civil Engineering Capstone Studio. All rights reserved.